Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
72
1628695

Jonas Bohlin

(Sverige, Född 1953)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Jonas Bohlin
(Sverige, Född 1953)

Stolar, fyra stycken, "Vilda 5", Gemla, Diö, 2012, specialutgåva för Taverna Brillo.

Lackerad stomme i vinrött, sits och rygg i garvat läder, stämpelmärkta j. BoHLiN gemla. Höjd 89,5 cm, sitthöjd 46,5 cm.

Slitage, patina, fläckar.

Proveniens

Restaurang Taverna Brillo, Stockholm.

Modellen formgiven 2012.

Formgivare