Madeleine Pyk – en samling F769
191
1630726

Carl-Axel Acking

(Sverige, 1910-2001)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Carl-Axel Acking
(Sverige, 1910-2001)

Vägglampa, modell "5019", Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, Malmö, 1940-50-tal.

Skärm i perforerad mässing, invändigt bemålad i vitt, väggfäste i mässing. Längd från vägg ca 41 cm, skärmens höjd ca 15 cm.

Nydragen el, smärre slitage.

Katalog, "Bröderna Malmströms metallvarufabrik", nr 18, 1940, s. 70.

Formgivare

Carl-Axel Acking räknas som en av de mest inflytelserika svenska arkitekterna och formgivarna under 1930-50-talen. Ackings möbler och belysningsarmaturer har tillverkats av bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors, Kooperativa Förbundet i Stockholm och Bröderna Malmströms Metallvarufabrik i Malmö, samt av flertalet snickarmästare för Stockholms Hantverksförening. Han hade också en viktig roll på Nordiska Kompaniets möbelavdelning under 1940-50-talet där han bland annat formgav den ikoniska stolen "Trienna". Acking fick tidigt sitt genombrott på Världsutställningen i Paris 1937, och hade många ärofyllda uppdrag under följande år. Acking var en av huvudarkitekterna bakom utställningen H55 i Helsingborg år 1955 och hade betydande positioner inom den svenska arkitektur- och formvärlden.