Madeleine Pyk – en samling F769
677
1637321

Olle Skagerfors

(Sverige, 1920-1997)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Specialist modern konst och grafik
+46 (0)70 748 22 63
Olle Skagerfors
(Sverige, 1920-1997)

"Picknick i barnkammaren"

Signerad OS samt a tergo signerad O. Skagerfors och daterad 1966. Duk 73 x 94 cm.

Gummesons Konstgalleri utställning 67, kat nr 315.
Göteborgs Konstmuseum, "Olle Skagerfors - 1920-1997 Retrospektivt", 6 november 1999 - 30 januari 2000.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, 19 februari - 20 mars, 2000.

Konstnär

Olle Skagerfors var en svensk bildkonstnär född i Skövde. Han studerade vid Slöjdföreningens skola, på Valands konstskola i Göteborg samt på resor till Frankrike och England. Skagerfors är känd för sina expressiva och koloristiska västkustmålningar och porträtt. Han porträtterade främst människor från samhällets botten och fascinerades över skönheten i den mänskliga kroppens förfall.