1075
1638347

Vas, porslin. Kina, 1900-tal med Kangxis märke i underglasyrblått.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i famille rosefärger med femkload drake och fenixfågel i vild jakt på den flammande pärlan bland molnformationer. Allt mot en gul grund. Höjd 40 cm.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.