1080
1626434

Skål, porslin. Mingdynastin, 1500-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
573 - 764 EUR
651 - 868 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Rund. Utsidan dekorerad i underglasyrblått med motiv av drake och fenixfågel omgivna av lingzhiformade moln och jagandes flammande pärla. Insidan dekorerad med hoppande fisk. Höjd 9, diameter 21 cm.

Nagg. Slipad kant.