1089
1621256

Rökelsekar/penselställ, porslin. Transition, 1600-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i underglasyrblått av fyrkloade drakar som jagar den flammande pärlan. Diameter 24,5 cm. Höjd 18,5 cm.

Nagg. Stjärnspricka undertill.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.

Compare with an incense burner in the collection of the British Museum, number
PDF,C.607.