1088
1610198

Skål, porslin. Transition, 1600-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
573 - 764 EUR
651 - 868 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Foten märkt med Jiajings märke inom dubbla cirklar. Insidan med dekor i underglasyrblått av blomma samt bård med krysantemumkronblad. Utsidan med tre fohundar och blommor. Diameter 17,7 cm. Höjd 5,7 cm.

Kantnagg med liten spricka. Slitage.

Compare with a smilar dish at the Asian Art Museum, San Fransisco, Credit Line Gift of Roy Leventritt, Object number B69P124L.2.

There is also dishes of this type in the Palace Museum in Taipei, Object Number 故瓷018045N000000000.