1093
1625422

Urna, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Ovoid med dekor i underglasyrblått av figurscen med lekande barn och qilin i trädgård. Höjd 17 cm. Höjd med medföljande träställ och lock 23 cm.

Nagg vid öppningens insida.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.