1111
1630246

Terrin med lock och fat, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
17 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Efter Meissenmodell med plymförsedda ansiktsmaskaroner, lockknopp i form av en krona, dekor i underglasyrblått med flodlandskap. Längd 37 cm. Höjd 31 cm.

Polerat nagg.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.