135
1634743

Bordspendyl, Parisarbete, 1700-talets slut, Louis XVI.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Sk "pendule portique". Förgylld brons samt svart och vit marmor. Cylindriskt urhus uppburet av pilastrar, dekor av krönande urna och rika reliefornament, vitemaljerad urtavla med romerska sifferindex signerad: "Laurent à Paris" (två urmakare vid detta namn verksamma i Paris under 1700-talets slut). Längd 32, bredd 13, höjd 52,5 cm. Nyckel och pendel medföljer.