666
1621327

Victor Forssell

(Sverige, 1846-1931)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 910 - 2 390 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02
Victor Forssell
(Sverige, 1846-1931)

"Vinter, Solnedgång"

Signerad Victor Forssell. Olja på duk 55 x 44,5 cm.

Proveniens

Bankdirektör Gösta Winbergh (1877 - 1952).
Bukowski Auktioner, Vinterauktion 471, 14 - 15 december 1989, kat. nr 44.
Heinbrandts Konsthandel, Stockholm, inköpt 1996.
Privatsamling, Sverige.

Sveriges Allmänna Konstförening, Konstnärshuset, Stockholm, "Minnesutställning över Victor Forssell", september 1950, kat. nr 100 .