Madeleine Pyk – en samling F769
806
1637432

Johan Krouthén

(Sverige, 1858-1932)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 600 - 9 500 EUR
8 720 - 10 900 USD
Klubbat pris
155 000 SEK
Linnéa Österberg
Linnéa Österberg
Assisterande specialist konst
+46 (0)739 16 36 13
Johan Krouthén
(Sverige, 1858-1932)

Promenad i sommargrönska.

Signerad Johan Krouthén och daterad 1911. Olja på duk 100 x 150 cm.

Proveniens

Privatsamling, Sverige.
Därefter i arv.

Konstnär

Representerad på museerna i Norrköping och Göteborg.