910
1631234

Vaser, ett par, filigranarbete med inläggningar av olika halvädelstenar. Tibet/Nepal, 1800-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 920 - 2 400 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Balusterformade med utsvängda veckade mynningar. Rikt dekorerade med olika inläggningar, bland annat turkoser och lapis lazuli. Höjd 27 cm.

Inläggningar saknas.

Proveniens

Property of a Swedish private collection brought together in the 1950-1990's, thence by descent within the family.