998
1624622

Guanyin, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Stående bodhisattva Avalokiteshvara på molnformation. Hållandes vänster hand ovan den högra, runt halsen ett lotushalsband, klädd i lång klädedräkt som hänger i eleganta veck, håret uppsvept i hög uppsättning med krona och slöja. Höjd 41 cm.

Nagg, ifyllda nagg.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.

Compare several sculptures such as this one in the collection of The Staatliche Kunstsammlungen Dresden, for example. Inv. no PO 108. PO 8637.