124
1663573

Jean Lurçat

(Frankrike, 1892-1966)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 740 - 5 690 EUR
5 430 - 6 520 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Jean Lurçat
(Frankrike, 1892-1966)

Golvvas, glaserat och bemålat lergods, ed. 10/25, Sant Vicens, Perpignan, Frankrike ca 1950.

Dekor i olika fält och färger av kvinnofigur och abstrakta motiv, signerad och numrerad Dessin J. Lurçat Sant Vicens No 10/25 A.C. Höjd 54 cm.

Vertikal mynningsspricka, överglaserad fotnagg, sannolikt från tillverkning.

Formgivare

Jean Lurçat var en fransk konstnär som framför allt kom att ägna sig åt att förnya den vävda tapetkonsten. Han var även aktiv som målare och keramiker. Lurçat kom att utbilda sig inom flera genrer, innan han fastnade för konsten och studerade bl.a. på Académie Colarossi i Paris. Han blev där vän med många samtida konstnärer som han fortsatt reste och umgicks nära tillsammans med.