125
1672641

Guido Gambone

(Italien, 1909-1969)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Guido Gambone
(Italien, 1909-1969)

Vas, keramik, Italien, sannolikt 1950-tal.

Glaserad i gröna och bruna toner mot ljus fond, genombruten hals, signerad GAMBONE ITALY. Höjd 29,5 cm.

Krackelyr i glasyr.