164
1653613

David Rosén

(Sverige, 1910-1993)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
David Rosén
(Sverige, 1910-1993)

Pall, "Berga", Nordiska Kompaniet, 1940-tal.

Syrbetsad furu, oval, asymmetrisk form. 39 x 34,5 cm, höjd 40 cm

Smärre slitage.

Modellen formgiven 1938.