165
1663241

Steneby Hemslöjdsförening, gungstol, furu, 1930-40-tal

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Höjd 68,5 cm, sitthöjd 36 cm.

En flisa ur sitsen.

Proveniens

Konstnär C.O. (Carl-Otto) Hultén (1916-2015).
Därefter genom arv till nuvarande ägare.

Jämför modell avbildad i Steneby Hemslöjdsförenings tidskrift, 1930-tal.

Steneby Hemslöjdsförening bildades 1929 och är baserad i Dals Långed.