167
1660834

Harald Bergsten

(Sverige, 1889-1976)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 740 - 5 690 EUR
5 430 - 6 520 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Harald Bergsten
(Sverige, 1889-1976)

Bord, AB Gustaf Flinta, Hedemora, för Stockholmsutställningen 1930.

Fanerat i alm och lönnrot, mattförnicklade ben, svängd kortsida med hyllor. Längd 104 cm, bredd 60 cm, höjd 61 cm.

Smärre slitage och fanérlagningar.

Stockholmsutställningen 1930, Hall 8, Dyrbarare Rumsinredningar, Rum 8:10 Gustaf Flinta.

Katalog, "Stockholmsutställningen 1930 av konstindustri, konsthantverk och hemslöjd, maj-september: officiell huvudkatalog", Utställningsförlaget Almqvist & Wiksell 1930, omnämnt s. 54.
Föreliggande bord finns avbildat i ett fotografi från utställningen 1930 i samlingarna på ArkDes i Stockholm (Identifikationsnummer ARKM.1990-105-0296).

Harald Bergsten utbildade sig, likt sin bror Carl Bergsten, till arkitekt. Bergsten deltog på Hemutställningen 1917 och var kort därpå med och bildade Föreningen Verkstaden (1918-1924), tillsammans med bland andra Gunnar Asplund, Edward Hald, Simon Gate, Wilhelm Kåge och Carl Malmsten. Bergsten var även medlem av Göteborgs Hantverks- och industriförening och deltog som sådan på Jubileumsutställningen i Göteborg 1923. För Stockholmsutställningen 1930 ritade han en stålrörsmöbel tillverkad av Arvid Böhlmarks Lampfabrik i Stockholm, samt en påkostad vardagsrumsmöbel (i vilken föreliggande bord ingick) i alm, lönn och bronzeholz utförd av AB Gustaf Flinta i Hedemora.