168
1663217

Ulla Fogelklou-Skogh

(Sverige, 1913-1986)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Ulla Fogelklou-Skogh
(Sverige, 1913-1986)

Väggspegel, bildhuggare Gustav Bergsten, för Stockholms Hantverksförening, 1936.

Mahogny och päronträ, skuren dekor av liknelsen om de tio brudtärnorna, signerad U F_ou samt etikettmärkt. 91 x 46 cm.

Obetydligt slitage, smärre torrsprickor.

Modellen finns avbildad i Stockholms Hantverksförenings arkiv.