169
1666052

Axel Larsson

(Sverige, 1898-1975)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Axel Larsson
(Sverige, 1898-1975)

Stolar, åtta stycken, modell "1030", Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, 1930-tal.

Bonad björk, rygg med flätat rotting, fast stoppad sits klädd i ljus textil, stämpelmärkta SMF. Höjd 83 cm, sitthöjd 45 cm.

Slitage och smärre skador. En rygg med lagningar.

Modellen visades på utställningen Fritiden i Ystad 1936.

Otto Schulz (red), "Boet", 1936, modellen avbildad s. 179.

Formgivare

Axel Larsson var en framstående svensk möbelarkitekt med en karriär som sträckte sig över mer än 50 år. Vid 25 års ålder anställdes han vid Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors på Stockholmskontoret, där han var verksam i hela tre decennier. Larsson gjorde sin stora debut på Stockholmsutställningen 1930, där han presenterade sin första möbelserie. Denna serie utmärkte sig genom att förena modernism med svenska traditioner. Mellan åren 1956-1975 drev Larsson sin egen verksamhet samtidigt som han fortsatte arbeta för Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors. Utöver att ha formgivit otaliga möbler utförde han många betydande inredningsuppdrag. Bland dessa märks Göteborgs Konserthus, Park Avenue Hotel i Göteborg och Folksamhuset vid Skanstull i Stockholm.