169A
1674756

Axel Einar Hjorth

(Sverige, 1888-1959)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
90 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Axel Einar Hjorth
(Sverige, 1888-1959)

Karmstolar, ett par, Nordiska Kompaniet, 1930.

Förkromad stålstomme, fast sits och rygg klädd i pärlspikat svart konstläder, brickmärkta NK R 34729 - C 23680. Bredd 59 cm, höjd 82 cm, sitthöjd 44 cm.

Slitage, en rygg med reva upptill. Möjligen omklädda.

Proveniens

Skomagasin Oscaria, Stockholm, invigt 1930.
Inredningsarkitekt Jack Weil (1939-2024), Stockholm.
Därefter genom arv till nuvarande ägare.

Se interiörbild från Oscaria i Nordiska Kompaniets arkiv samt annons i reklamblad för Nordiska Kompaniets inredningar daterad 1930.

Modellen formgiven 1930 och har använts i flertalet interiörer utförda av Nordiska Kompaniet, noterbart på Tössebageriet i Stockholm. Till skobutiken Oscaria på Hamngatan utfördes såväl den fasta inredningen som möbler och armaturer av Nordiska Kompaniet. Ritningen för föreliggande modell i NK:s kundliggare i Nordiska museets arkiv är daterad 6 mars 1930.

Formgivare

Axel Einar Hjorth räknas som en av Sveriges mest betydande möbelformgivare under 1920- och 30-talet. Hjorths tidiga arbetsgivare var bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors och Stockholms Hantverksförening. Det stora genombrottet kom som chefsarkitekt för Nordiska Kompaniet, en post som han tillträdde 1927 och innehade fram till 1938. Hjorths första större uppdrag blev Nordiska Kompaniets påkostade monter på världsutställningen i Barcelona år 1929, för att därefter medverka vid flertalet större internationella utställningar under det efterföljande decenniet. 1929 bryter Hjorth också ny mark och formger den första serien rustika möbler i syrbetsad furu, de så kallade sportstugemöblerna som fick namn som "Lovö", "Utö" och "Sandhamn" efter öarna i Stockholms skärgård.