Kan inte nå servern
185
1654300

Firma Svenskt Tenn

(Sverige, Grundat 1924)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Budgivning kräver ett särskilt godkännande.
Köpinformation
För konditionsrapport kontakta specialist
Camilla Behrer
Stockholm
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Firma Svenskt Tenn
(Sverige, Grundat 1924)

Spegel, tenn, modell "A 427", Stockholm, 1927.

Rektangulär ram krönt av sittande kvinnofigur, stäplad med änglamärket och årsstämpel A8. Total höjd 47 cm, bredd 20,5 cm.

Smärre slitage, spegelglaset med liten korrosionsfläck.

Övrig information

Modellen formgiven 1926-27.

Formgivare

Svenskt Tenn är en exklusiv inredningsfirma grundad 1924 av Estrid Ericson och Nils Fougstedt. Vid starten producerades främst tennföremål men från 1930-talet och framåt började inredningsföremål i andra material att tillverkas. Arkitekten Josef Frank är en av de som främst förknippades med företaget. Hans tyger, armaturer och möbler är idag klassiker. Svenskt Tenns produkter kännetecknas av en sober elegans med ett färgstarkt, personligt formspråk.

Läs mer