Kan inte nå servern
186
1656774

Firma Svenskt Tenn

(Sverige, Grundat 1924)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Budgivning kräver ett särskilt godkännande.
Köpinformation
För konditionsrapport kontakta specialist
Eva Seeman
Stockholm
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Firma Svenskt Tenn
(Sverige, Grundat 1924)

Spegellampett, tenn, modell "A 245", Stockholm, 1928.

Oval, ramen med genombruten dekor av blomsterslingor för två ljus, stämplad med änglamärket samt årsstämpel B8. Höjd 42 cm, bredd 27 cm.

Formgivare

Svenskt Tenn är en exklusiv inredningsfirma grundad 1924 av Estrid Ericson och Nils Fougstedt. Vid starten producerades främst tennföremål men från 1930-talet och framåt började inredningsföremål i andra material att tillverkas. Arkitekten Josef Frank är en av de som främst förknippades med företaget. Hans tyger, armaturer och möbler är idag klassiker. Svenskt Tenns produkter kännetecknas av en sober elegans med ett färgstarkt, personligt formspråk.

Läs mer