Madeleine Pyk – en samling F769
204
1665463

Bertil Brisborg

(Sverige, 1910-1993)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 900 EUR
1 640 - 2 180 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Bertil Brisborg
(Sverige, 1910-1993)

Golvlampa, modell "32620", Nordiska Kompaniet, 1940-tal.

Stomme i mässing, ledad svängbar arm, innerkupa i opalglas, skärm i textil, märkt NK 32620. Höjd 160 cm.

Smärre slitage, nydragen el och senare, ovanpåliggande skärm.

Modellen avbildad i Nordiska Kompaniets arkiv, 1947, 1950 samt 1953.

Formgivare

Bertil Brisborg var chef för Nordiska Kompaniets belysningsavdelning från 1941 och troligtvis fram till 1960-talets mitt. Han ledde företaget in i en ny era och blev en framstående gestalt för de nya stilideal och den estetik som vi idag känner som Swedish Modern. Ett karakteristiskt inslag i Brisborgs skapande var införandet av läder i ljusarmaturer vid 1940-talets början, vilket vid tiden var ett banbrytande drag inom skandinavisk armaturtillverkning. Brisborg ledde arbetet med armaturer till kollektionen Triva och formgav flertalet banbrytande armaturer under 1940-50-talet.