Arne Jones E1299
246
1662847

Ib Kofod-Larsen

(Danmark, 1921-2003)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 690 - 7 590 EUR
6 520 - 8 690 USD
Klubbat pris
75 000 SEK
Om Cites

CITES-intyg medföljer

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Ib Kofod-Larsen
(Danmark, 1921-2003)

Sideboard, modell "501" ur "Ib 500"-serien, Seffle Möbelfabrik, Säffle, 1960-tal.

Fanerat med palisander, fyra dörrar, inredning med lösa hyllplan, en sektion med fyra vitlackerade lådor. Längd 243 cm, djup 47 cm, höjd 72 cm.

Smärre slitage.

Claes Åkerblom, "Seffle Möbelfabrik - String-Seffle", Votum & Gullers 2019, modellen avbildad s. 84‑85.

Modellen formgiven 1964.