254
1663860

Nanna Ditzel

(Danmark, 1923-2005)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Nanna Ditzel
(Danmark, 1923-2005)

Skrivbord, modell "93-4", Søren Willadsens Møbelfabrik, Danmark, 1950-tal.

Teak, sargen med tre lådor. Längd 146 cm, bredd 75 cm, höjd 71,5 cm.

Smärre slitage, ett hörn med fanérskada.

Modellen formgiven 1955.