34
1646035

Walter Crane

(Storbritannien, 1845-1915)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Walter Crane
(Storbritannien, 1845-1915)

& William Salter Mycock, vas, "Sea Maiden", Pilkington Royal Lancastrian, England, 1910-tal.

Lysterglaserad keramik, dekor av havsmotiv med kvinnor i segelfartyg i silvertoner mot mörkt violett bakgrund, signerad med Walter Cranes (modellör av vasen) signum och William S. Mycocks monogram (dekoratör), stiliserade "Fleur de Lys" samt stämplad 2472 ENGLAND. Höjd 27 cm.

Obetydlig glasyrmista samt obetydliga fotringsnagg.

Formgivare

Walter Crane var en brittisk konstnär och en viktig förnyare vad gällde att illustrera barnböcker. Han var del av den brittiska Arts and Crafts-rörelsen. Crane skapade en mängd målningar, illustrationer, barnböcker, kakelplattor, tapeter och annat nyskapande konsthantverk. Crane var även del av den internationella socialistiska rörelsen.