35
1669508

Fanny Garde

(Danmark, 1855-1928)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Fanny Garde
(Danmark, 1855-1928)

Urna med lock, modell 1204/8, porslin, Bing & Grøndahl, Danmark, jugend.

Balusterformad urna i två lager, det yttre med genombruten dekor av blommor i grått och vitt mot brunt, signerad med fimastämpel, B&G och F. Garde i underglasyrblått och modellnummer 1204/8. Höjd 42 cm.

Proveniens

Galerie Philippe Denys, Bryssel, inköpt till nuvarade ägares privatsamling på 1990-talet.

Formgivare

Fanny Garde fick sin utbildning på "Tegneskolen för Kvinder" i Köpenhamn, som hon avslutade år 1884. Hon på började år 1886 sin anställning vid Bing & Grøndahls Porcelænsfabrik. Hon var en av de första kvinnliga medarbetarna vid porslinsmåleriet och också en av de första kvinnorna att utforma egna modeller vid Bing & Grøndahl. Hon är sannolikt mest känd för "Måsen"-servisen som hon formgav på 1890-talet. Fanny Garde deltog i Världsutställningen i Paris och erhöll en guldmedalj. Hon kom att på senare år att själv undervisa vid "Tegneskolen för Kvinder".