36
1666251

Nils Emil Lundström

(Sverige, 1865-1960)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Nils Emil Lundström
(Sverige, 1865-1960)

Vas, porslin, Rörstrand, jugend, ca 1900.

Reliefdekor av blommor i underglasyrfärger, signerad Rörstrand NLE och djupstämplat 11913, I. Höjd 42 cm.

Små glasyrmistor.