Arne Jones E1299
716
1622943

Marcel Duchamp

(Frankrike, 1887-1968)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Ansvarig specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Marcel Duchamp
(Frankrike, 1887-1968)

"Arturo Schwarz: The large glass and related works vol II"

Den kompletta utgåvan bestående av nio ramade etsningar, plåtstorlek 34,5 x 23,5 cm, bladstorlek 41,5 x 25,2 cm., på handgjort papper med vattenstämpeln THE LARGE GLASS II, 1967-1968, signerad med blyerts av konstnären och författaren och numrerad 133 av 150 (det finns också femton exemplar numrerade med romerska siffror), utgiven av Galleria Schwarz, Milano, 1967, med titel-, text- och tirage, lös (som utgiven), i gott skick, tillsammans med den ursprungliga orange linneklädda portfölj-lådan med lila präglad titel i trälåda totalt: 49 x 31,5 x 9 cm.

Proveniens

Casa d'Aste Capitolium, Brescia, "Auction 150: A Private Collection Session II", 15 december 2011, kat. nr 451.
Privatsamling.

Schwartz 658