8
1652545

Sven Palmqvist

(Sverige, 1906-1984)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Sven Palmqvist
(Sverige, 1906-1984)

Skål, glas, ravenna (dubbelravenna), Orrefors 1953, nr 530.

Oval med invändig dekor av graderade rutor i blått mot rödorange, utsidan med ett gråblått skikt, signerad ORREFORS Sweden Ravenna Nr: 530. 23 x 19 cm, höjd 11,3 cm.

Proveniens

Andres Laszlo Jr. Collection, inköpt på Beijers Moderna vårauktion, Stockholm 1989, katalog 35, nr 907.

Läs mer om Andres Laszlo Jr. Collection

Detta exemplar av Ravenna visades i TV-programmet "Godmorgon Sverige" 1991.

Formgivare