1021
1643719

Skål, cloisonné. Mingdynastin (1368-1644).

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 390 - 2 870 EUR
2 710 - 3 250 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Rundad form med utsvängt bräm på något sluttande fot. Dekor av buddhistiska lejon i emaljfärgerna rött, svart, brunt, rosa, grönt, vitt, gult och blått mot en turkos grund. Insidan med centralt motiv av drakfisk, samt runt brämet lotus och bruddhistiska element. Diameter 23,6 cm. Höjd 12 cm.

Bucklor, emaljbortfall.

Proveniens

Property of a private Finnish collection.

Compare Sothebys, lot 647, Chinese Art
01 June 2015 • Hong Kong.

Compare also Sothebys, lot 92. Important Chinese Art. 1 November 2023• London.

Compare also one at the Metropolitan Museum, New York, Credit Line: Gift of Edward G. Kennedy, 1929
Object Number: 29.110.38.