1022
1643716

Vas, fanggu, cloisonné. Sen Mingdynasti (1368-1644).

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 910 - 2 870 EUR
2 170 - 3 250 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Vasen i arkaiserande fanghu form med dekor av utstånde falanger på sidorna, mitt sektionen dekorerad med stiliserad taotiemask, de övre och undre sektionerna med dekor av stiliserade fenixfåglar samt loutsslingor. Lotusslingan upprepas även på insidan. Höjd 34 cm.

Slitage, buckla. Två delar saknas.

Proveniens

Property of a private Finnish collection.