Inspirerad av Shangdynastin, gjuten med hög hals med utsvängda blad ovan ett band av taotiemasker, den utsvängda foten med ytterligare taotiemasker. Delvis förgylld. Höjd 27 cm. Höjd 27 cm. Vikt circa 4000 gram. Insidan med inskription.
Slitage.
Property of a private Finnish collection.