1023
1643720

Vas, förgylld brons, 1600-/1700-tal.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 820 - 5 730 EUR
4 340 - 6 510 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Inspirerad av Shangdynastin, gjuten med hög hals med utsvängda blad ovan ett band av taotiemasker, den utsvängda foten med ytterligare taotiemasker. Delvis förgylld. Höjd 27 cm. Höjd 27 cm. Vikt circa 4000 gram. Insidan med inskription.

Slitage.

Proveniens

Property of a private Finnish collection.