1027
1643733

Bålskål, samt ett lock, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
955 - 1 430 EUR
1 090 - 1 630 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Rundade sidor på hög fotring, dekor i kraftfulla emaljfärger av lotus mot gul grund. Insidan med blommor och frukt. Diameter 36 cm. Höjd 15 cm. Locket med dekor av fortlöpande lotusslinga samt fladdermöss i emaljfärger mot en turkost grund. Diameter 22,5 cm.

Sprickor, retuscher.

Proveniens

Property of a private Finnish collection.