1031
1643771

Skrivschatull, lack. Japan, Meiji (1868-1912).

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
382 - 573 EUR
434 - 651 USD
Klubbat pris
3 500 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Bladformad med dekor i relief av elgant figurscen med en grupp män som kommer bärandes gåvor. Insidan försedd med träbricka med tuchssten samt vattendroppare. Längd 24 cm. Bredd 18 cm.

Torksprickor. Kantlagning.

Proveniens

Property of a private Finnish collection.