1033
1643763

Vas med lock, nefrit. Kina, 1900-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
382 - 573 EUR
434 - 651 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Balusterformad vas med dekor i relief placerad på en klippformation, invid den väl skulpterade fåglar och blommor. Höjd 17 cm.

Lagning. Naturliga inneslutningar och schatteringar i stenen.

Proveniens

Property of a private Finnish collection.