1042
1643742

Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
573 - 764 EUR
651 - 868 USD
Klubbat pris
6 500 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Med Chenghuas märke i botten. Konturerad med dekor i underglasyrblått runt om med eleganta damer i palatsmiljö. Insidan med buddhistiska element samt en lärd man som sitter och läser under en fullmåne. Diameter 21 cm.

Kantlagning.

Proveniens

Property of a private Finnish collection.