1059
1643748

Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
955 - 1 430 EUR
1 090 - 1 630 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Kvadratisk balusterform med dekor i famille jeune, famille noire och famille verte i ett intrikat mönster med olika landskapsvyer med djur, figurstaffage och blommor. Höjd 50 cm.

Lagad hals.

Proveniens

Property of a private Finnish collection.

Compare with a very similar vase in the Victoria & Albert Museum, Accession number. C.1292-1910.

Gorer, E. and J. F. Blacker. Chinese porcelain and hard stones. London: B. Quaritch, 1911, Vol. I, Pl. 47.