1058
1643747

Vaser, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.

Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
2 870 - 4 780 EUR
3 250 - 5 420 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Balusterformade med avsmalnande hals och utsvängd mynning, dekor i famille rosefärger med motiv av "100 fåglar" mot gul grund. Höjd 64 cm.

Nagg.

Proveniens

Property of a private Finnish collection.

Compare a single vase with this type of decoration sold at Bonhams, Asian Decorative Arts, 25 June 2013, lot no 8267.