I s.k. roleauform med dekor av paneler med figurscener. Den ena med en grupp lärda män som spelar brädspel, den andra sidan med soldater i strid allt mot en blå grund med förgyllning. Höjd 45,5 cm.
Stjärnspricka i botten. Förgyllningen med slitage. Glasyrnagg.
Property of a private Finnish collection.