1057
1643776

Vaser, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 910 - 2 870 EUR
2 170 - 3 250 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

I s.k. roleauform med dekor av paneler med figurscener. Den ena med en grupp lärda män som spelar brädspel, den andra sidan med soldater i strid allt mot en blå grund med förgyllning. Höjd 45,5 cm.

Stjärnspricka i botten. Förgyllningen med slitage. Glasyrnagg.

Proveniens

Property of a private Finnish collection.