106
1656057

Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 390 - 2 870 EUR
2 710 - 3 250 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld och bronserad. Uppsvängt genombrutet krön med rik dekor av blommor, rocailler och snäckformationer, liknande nederdel, skultperad ramlist i form av palmkvistar. Tudelat, kvicksilverfolierat spegelglas. I ramen infällda listglas med fjällslipning. Höjd 176, bredd 79 cm.

Proveniens

Friherreliga ätten Hermelin,
Möjligen Noors slott, Uppland,
Därefter i arv.

En spegel av snarlik modell hänger i salongen på Svindersvik, möjligen utförd efter en förlaga av Svindersviks arkitekt Carl Hårleman.