1070
1643754

Vas, porslin. Kina, 1900-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 910 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
220 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02
Vas, porslin. Kina, 1900-tal.

I klassisk s.k. Yenyenmodell, dekor i en kraftfull underglasyrblå med motiv av en ung man som anländer och bugar sig framför en lärd man som håller fram en rock och en ämbetsmannahatt till honom. Den höga halsen med utsvängt bräm har en fortsatt historieberättande dekor. Höjd 45 cm.

Nagg.

Proveniens

Property of a private Finnish collection.