12
1667558

Byrå, tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-94), Gustaviansk.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 780 - 5 730 EUR
5 420 - 6 510 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med mahogny, björk och färgat lövträ. Beslag och listverk av förgylld mässing med dekor av meanderbård. Rak form med snedställda hörn och cabrioletsvängda ben. Förkroppad front. Samkomponerad front med inläggningar av lagergirlander, bandrosetter samt blomstermedaljong. Tre lådor. Skiva av grå kalksten. Längd 85, bredd 49,5, höjd 84 cm. Nyckel medföljer.