Fanerad med mahogny, björk och färgat lövträ. Beslag och listverk av förgylld mässing med dekor av meanderbård. Rak form med snedställda hörn och cabrioletsvängda ben. Förkroppad front. Samkomponerad front med inläggningar av lagergirlander, bandrosetter samt blomstermedaljong. Tre lådor. Skiva av grå kalksten. Längd 85, bredd 49,5, höjd 84 cm. Nyckel medföljer.