120
1666642

Spegellampett, för två ljus, Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-99), Gustaviansk.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 150 - 1 440 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld och bronserad. Krön med dekor av eklöv och bandrosett, ramverk med kymation, pärlstav och släta sparytor. Ljusarm av mässing. Kvicksilverfolierat spegelglas. Signerad IÅ under krona samt daterad med Stockholms hallstämpel 1781. Höjd 62, bredd 41 cm.

Proveniens

Bukowskis internationella vårauktion 508, 1998, kat. nr. 622.