Förgylld och bronserad. Krön med dekor av eklöv och bandrosett, ramverk med kymation, pärlstav och släta sparytor. Ljusarm av mässing. Kvicksilverfolierat spegelglas. Signerad IÅ under krona samt daterad med Stockholms hallstämpel 1781. Höjd 62, bredd 41 cm.
Bukowskis internationella vårauktion 508, 1998, kat. nr. 622.