Förgyllda och bronserade. Oval form med krönande eklöv och bandrosett, ram med pärlstav och släta sparytor. Kvicksilverfolierade spegelglas. Ljusarmar av mässing. Signerade IÅ under krona samt daterade med Stockholms hallstämpel 1782. Höjd 64,5, bredd 41 cm.
Företagsledaren Frans Svanström (1832-1909),
Därefter i arv till familjen von Krusenstjerna,
Därefter arv inom familjen till nuvarande ägare.