121
1668718

Spegellampetter, ett par, för två ljus, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-99), Gustavianska.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 750 - 7 660 EUR
6 500 - 8 670 USD
Klubbat pris
100 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgyllda och bronserade. Oval form med krönande eklöv och bandrosett, ram med pärlstav och släta sparytor. Kvicksilverfolierade spegelglas. Ljusarmar av mässing. Signerade IÅ under krona samt daterade med Stockholms hallstämpel 1782. Höjd 64,5, bredd 41 cm.

Proveniens

Företagsledaren Frans Svanström (1832-1909),
Därefter i arv till familjen von Krusenstjerna,
Därefter arv inom familjen till nuvarande ägare.