Förgyllda och bronserade. Oval form. Krön med bandrosett, ramverk med kymation, nederdel med bärande lagerkvistar. Båda (den ena otydligt) märkta och daterade med Stockholms hallstämpel 1803. Ljusarmar av mässing. Höjd 65,5, bredd 42,5 cm.