122
1673190

Spegellampetter, ett par, för ett ljus, Stockholmsarbeten, omkring år 1800, Sengustavianska.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 830 EUR
3 250 - 4 330 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgyllda och bronserade. Oval form. Krön med bandrosett, ramverk med kymation, nederdel med bärande lagerkvistar. Båda (den ena otydligt) märkta och daterade med Stockholms hallstämpel 1803. Ljusarmar av mässing. Höjd 65,5, bredd 42,5 cm.