Vardera stol med en höjd ryggbricka med dekor i två sektioner, panelerna dekorerade med figur respektive blomma. Sidorna med arkaiserande dekor, fronten med skulpterad fladdermus i relief. Fyrkantiga kopplade ben. Höjd 92 cm, bredd 66 cm, djup 48,5 cm. Sitthöjd 50 cm.
Slitage, lagningar.
Purchased by a Swedish Collector att Lilla Bukowskis, Strandvägen, Stockholm in the late 1990's.