1216
1653219

Stolar, ett par, hardwood. Sen Qingdynasti.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 910 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Vardera stol med en höjd ryggbricka med dekor i två sektioner, panelerna dekorerade med figur respektive blomma. Sidorna med arkaiserande dekor, fronten med skulpterad fladdermus i relief. Fyrkantiga kopplade ben. Höjd 92 cm, bredd 66 cm, djup 48,5 cm. Sitthöjd 50 cm.

Slitage, lagningar.

Proveniens

Purchased by a Swedish Collector att Lilla Bukowskis, Strandvägen, Stockholm in the late 1990's.